cupa seishin kai 2014Clubul Sportiv karate J.K.A .Romania, este un club de karate care a fost înfiinţat in luna mai acum 2 decenii .Dupa aniversarea de ieri tinerii sportivi brasoveni au reprezentat judeţul nostru la cupa de karate SEISHIN-KAI Braşov, care a avut loc în data de 24 mai 2014. Această competiţie a fost una interstil avizată de I.S.K.F. Internaţional. Printre aceste stiluri găsim Karate-Do Shotokan, Shorin Ryu Karate , Goju ryu Karate. Au participat 12 cluburi sportive, în total 170 de elevi, care au concurat la probele individuale de kata si kumite precum si probele de echipe kata .

Cu gandul la Campionatele Nationale de Karate Wado Kai din 7 iunie ,cei  6 sportivi ai nostri au urcat pe rand pe podium la toate categoriile unde au concurat , bifand podiumul de 15 ori ( 6 aur , 6 argint , 3 bronz )

De remarcat ar fi ca sportivii nostri au concurat toti la cel mai inalt nivel , grupa de centuri negre , podiumul de kata copii fiind adjudecat in totalitate de clubul nostru ( Bacalu Andrei , Dragoi Ion si Poteras Luca ) . Tot la proba de kata dar la categoria cadete -junioare cele doua sportive ale noastre Seitz Adina si Tohanean Denisa si - au adjudecat primele 2 pozitii din clasament .

Rezultate tehnice .

MEDALII AUR

 1. SEITZ ADINA - KATA JUNIOARE DAN
 2. BACALU ANDREI - KATA COPII DAN
 3. BACALU ANDREI - KATA COPII ECHIPE OPEN
 4. DRAGOI ION - KATA COPII ECHIPE OPEN
 5. POTERAS LUCA - KATA COPII ECHIPE OPEN
 6. POTERAS LUCA - KUMITE COPII -35 KG

MEDALII DE ARGINT

 1. SEITZ ADINA - KATA JUNIORI ECHIPE OPEN
 2. TOHANEAN DENISA - KATA JUNIORI ECHIPE OPEN
 3. TOHANEAN DENISA - KATA JUNIORI DAN
 4. MAFTEI GABRIEL - KATA JUNIORI ECHIPE OPEN
 5. MAFTEI GABRIEL - KATA CADETI DAN
 6. DRAGOI ION - KATA COPII DAN

MEDALII BRONZ

 1. MAFTEI GABRIEL - KUMITE CADETI -55 KG
 2. POTERAS LUCA - KATA COPII DAN
 3. DRAGOI ION - KUMITE COPII - 35 KG