12729254 934182666671630 5006164784882880117 nSala sporturilor Andreea Isarescu din Voluntari a gazduit in data de 10 septembrie Cupa Romaniei la Karate SKDUN pentru tineret si seniori si Cupa de Toamna destinata categoriilor de copii , minicadeti , cadeti si juniori . In paralel cu cele 2 evenimente , departamentul de karate SKDUN a selectionat si desemnat lotul national al Romaniei care va participa la Campionatele Mondiale de Karate din Bulgaria de peste 3 saptamani .

JKA Romania si sectia de karate shotokan a CSU Brasov a deplasat la aceste evenimente 15 sportivi care la finalul intrecerilor au bifat podiumul de premiere de 13 ori ( 1 aur , 5 argint , 7 bronz ) . Evolutii bune in concurs au inregistrat Bacalu Andrei care s-a impus la kumite minicadeti , Tohanean Denisa si Seitz Adina care au ocupat locurile secunde la kata junioare si tineret , Adina bifand si argintul la proba de kumite dupa un meci echilibrat cu Campioana Mondiala de la categoria tineret .

Nu trebuie trecute cu vederea nici calificarile pentru Campionatul Mondial de Karate . Bacalu Andrei calificat la minicadeti kata (10 sportivi pe 3 locuri) . Arosoae Daria calificata la minicadete kata (13 sportive pe 4 locuri) si Tohanean Denisa calificata la junioare kata ( 9 sportive pe 3 locuri) .

Rezultate Cupa Romaniei:

  1. DRAGOI DANIELA - LOCUL 2 KATA SENIOARE
  2. SEITZ ADINA - LOCUL 2 KATA TINERET
  3. SEITZ ADINA - LOCUL 2 KUMITE TINERET +58
  4. BUSTEAGA DIANA - LOCUL 3 KUMITE TINERET -58

Rezultate Cupa de Toamna :

LOCUL 1

  1. BACALU ANDREI - KUMITE MINICADETI -40 KG

LOCUL 2

  1. TOHANEAN DENISA - KATA JUNIORI 3 KYU-DAN
  2. OLTEANU DARIA - KATA COPII 3 KYU - DAN

LOCUL 3

  1. MUNTEAN BOGDAN - KUMITE JUNIORI -68
  2. POTERAS LUCA - KUMITE COPII OPEN
  3. POTERAS LUCA - KATA COPII 3 KYU- DAN
  4. CRETU ANCA - KUMITE COPII SANBON -31
  5. CRETU ANCA - KATA COPII 7 KYU
  6. OLTEANU DARIA - KUMITE COPII OPEN

REZUTATELE CALIFICARILOR PENTRU CAMPIONATUL MONDIAL :

  1. BUSTEAGA DIANA - KUMITE TINERET
  2. SEITZ ADINA - KATA SI KUMITE TINERET
  3. TOHANEAN DENISA - KATA JUNIOARE
  4. MUNTEAN BOGDAN - KUMITE JUNIORI
  5. DRAGOI ION - KUMITE MINICADETI
  6. PUIU ALEXANDRU - KUMITE MINICADETI
  7. BACALU ANDREI - KATA SI KUMITE MINICADETI
  8. AROSOAE DARIA - KATA SI KUMITE MINICADETI
  9. OLTEANU DARIA - KATA SI KUMITE COPII
  10. POTERAS LUCA - KATA COPII

REZULTATELE CALIFICARILOR PENTRU CUPA MONDIALA :

  1. MUNTEAN FLORIN - KATA SI KUMITE SENIORI
  2. DRAGOI DANIELA - KATA SENIOARE
  3. POTERAS LIVIU - KATA SI KUMITE SENIORI
  4. SPUMA ANDREEA - KATA SI KUMITE MINICADETE
  5. CRETU ANCA - KATA SI KUMITE SANBON COPII