Cupa Romaniei WUKF 2018Sala Sporturilor din localitatea Pitesti a gazduit in perioada 21-23 septembrie 2018 Cupa Romaniei la Karate WUKF destinata categoriilor de copii, cadeti , juniori , seniori si veterani . Sub egida Federatiei Romane de Karate WUKF 54 cluburi au alineat la start nu mai putin de 1200 sportivi care s-au intrecut pe rand la probele de kihon , kata si kumite individual , dar si kata si kumite echipe si rotativ .Evenimentul organizat la Pitesti a fost un ultim test de verificare pentru lotul romaniei care va face deplasarea in luna octombrie la Campionatele Europene de karate WUKF organizate in Malta .

Sectia de karate shotokan a clubului nostru s-a comportat remarcabil obtinand dupa 2 zile de concurs 18 medalii ( 5 aur, 7 argint , 6 bronz ) . Medliile de aur au fost adjudecate de echipa de kata formata de Bacalu Andrei - Dragoi Ion - Poteras Luca, l-a probele individuale Dragoi Ion s-a impus la kata 13-14 ani iar Bacalu Andrei s-a impus la proba de kumite ippon 13-14 ani -165 cm . Cretu Anca si-a adjudecat medalia de argint la kata echipe cu Conpet Ploiesti ,bronzul a fost adjudecat pe rand de Stoica Robert - kata , Poteras Luca - kumite ippon , Bacalu Andrei - kata , Stoica Robert - Tudorache Patrick - Tudor Astion - kata echipe .