finFederatia Romana de Karate WUKF si CSU Brasov au organizat in perioada 12-13 mai 2018 Campionatele nationale de karate WUKF destinate sportivilor cu varsta de peste 13 ani . La eveniment au participat peste 300 sportivi si 78 echipe iar intrecerile s-au desfasurat pentru probele de kata si kumite individual , kata si kumite echipe .

Clubul nostru a deplasat la acest eveniment sectia de karate shotokan a CSU Brasov coordonata de sensei Dragos Chiru avand ca oaspete pe shihan Marius Gilca 6 dan ( cief instructor IMA Utah -SUA ) .

Cu un total de 23 medalii ,8 medalii in prima zi de kata ( 4 aur si 4 argint ) si 15 medalii in ziua a doua de kumite (8 aur , 5 argint , 2 bronz ) sectia de karate shotokan si karate shito ryu s-a clasat la finalul intrecerilor in ierarhia nationala pe locul 2 din 50 cluburi participante.

Prima zi destinata probelor de kata individual si echipe a scos in evidenta rezultatele sportivilor nostri de la categoria de 13-14 ani unde titlurile de campion national si vicecampion national au ramas la Brasov prin Dragoi Ion si Bacalu Andrei . Iar la proba pe echipe titlul national a revenit tot clubului nostru prin sportivii : Bacalu Andrei - Dragoi Ion - Petriceanu Teodor .La proba pe echipe o categorie de varsta mai sus la 15-17 ani feminin ,fetele noastre: Ivan Ioana - Spuma Andreea - Olteanu Daria ,au devenit vicecampioane nationale .

Ziua a doua destinata probelor de kumite individual si echipe a pastrat titlul de campioni nationali la 15-17 ani prin Besleaga Marcel la kumite ippon , Bacalu Andrei la categoria de 13-14 ani .Si la echipe ippon si echipe ippon rotativ titlul national la 15-17 ani a revenit fetelor noastre Spuma Andreea , Olteanu Daria , Ivan Ioana in timp ce Olteanu Daria a devenit vicecempiona nationala si la echipe sanbon 13-14 ani . Tot locul secund a fost ocupat la 15-17 ani ippon rotativ masculin de echipa noastra formata din Besleaga Marcel , Chirieac Cosmin , Bacalu Andrei .

Rezultate tehnice :

BACALU ANDREI

  • PLACE 1 - KUMITE SHOBU IPPON BAIETI 13-14 ANI -165 CM
  • PLACE 1 - Kata Interstiluri Baieti 13-14 ani Echipe
  • PLACE 2 - KATA SHOTOKAN BAIETI 13-14 ANI +3 KYU
  • PLACE 2 - Kumite Shobu Ippon Baieti 15-17 ani Echipe

BESLEAGA MARCEL

  • PLACE 1 - KUMITE SHOBU IPPON BAIETI 15-17 ANI OPEN
  • PLACE 2 - Kumite Shobu Ippon Baieti 15-17 ani Echipe
  • PLACE 3 - Kumite Rotativ Ippon Baieti 15-17 ani Echipe

CHIRIEAC COSMIN

  • PLACE 2 - Kumite Shobu Ippon Baieti 15-17 ani Echipe
  • PLACE 3 - Kumite Rotativ Ippon Baieti 15-17 ani Echipe

DRAGOI ION

  • PLACE 1 - Kata Interstiluri Baieti 13-14 ani Echipe
  • PLACE 1 - KATA SHOTOKAN BAIETI 13-14 ANI +3 KYU

IVAN IOANA

  • PLACE 1 - Kumite Rotativ Ippon Fete 15-17 ani Echipe
  • PLACE 1 - Kumite Shobu Ippon Fete 15-17 ani Echipe
  • PLACE 2 - Kata Interstiluri Fete 15-17 ani Echipe

OLTEANU DARIA

  • PLACE 1 - Kumite Rotativ Ippon Fete 15-17 ani Echipe
  • PLACE 1 - Kumite Shobu Ippon Fete 15-17 ani Echipe
  • PLACE 2 - Kata Interstiluri Fete 15-17 ani Echipe
  • PLACE 2 - Kumite Rotativ Sanbon Fete 13-14 ani Echipe
  • PLACE 2 - KUMITE SHOBU IPPON FETE 13-14 ANI +155 CM

PETRICEANU TEODOR

  • PLACE 1 - Kata Interstiluri Baieti 13-14 ani Echipe

SPUMA ANDREEA

  • PLACE 1 - Kumite Rotativ Ippon Fete 15-17 ani Echipe
  • PLACE 1 - Kumite Shobu Ippon Fete 15-17 ani Echipe
  • PLACE 2 - Kata Interstiluri Fete 15-17 ani Echipe