DSC 2714.000Sâmbătă, 15 noiembrie, Centrul Sportiv Apollo din Sectorul 3-București a găzduit întrecerile din cadrul Campionatului Național echipe de Karate SKDUN.

Evenimentul a fost organizat de către Departamentul de Karate SKDUN, sub egida Ministerului Tineretului și Sportului și a Federației Române de Arte Marțiale.

Competiția a fost supervizată de Aurel Pătru-centură neagră 7 Dan, președintele Departamentului de Karate SKDUN România.

Probele de concurs au fost: Kata echipe (forme de luptă tradiționale)-desfășurată pe categorii de vârstă și grad și Kumite echipe (lupta cu adversar, în sistem semicontact)-desfășurată pe categorii de vârstă și greutate.Toate probele s-au desfasurat la categoriile masculin , feminin si mixt .

JKA -CSU Brasov a deplasat la acest eveniment 24 sportivi coordonati de sensei Chiru Dragos  . La finalul intrecerilor zece echipe CSU Brasov au urcat pe podium la toate categoriile de varsta .

Cu un total de 30 medalii ( 12 aur, 3 argint ,15 bronz ) , clubul brasovean s-a situat din nou in elita karate-ului national .

O evolutie incantatoare a avut si Muntean Bogdan, care dupa un meci foarte strans l-a invins la puncte pe multiplul Campion Mondial SKDUN ,de la categoria juniori .

Rezultate tehnice

LOCUL 1 - MEDALIATI CU AUR 

  1. TOHANEAN DENISA - KATA JUNIORI DAN
  2. SEITZ ADINA - KATA JUNIORI DAN
  3. BUSTEAGA DIANA - KATA JUNIORI DAN
  4. MIHALACHE MIHAI - KATA JUNIORI 6-4 KYU
  5. HURGHEA DAN - KATA JUNIORI 6-4 KYU
  6. POMIRLEANU SEBASTIAN - KATA JUNIORI 6-4 KYU
  7. MOLOCEA DANIEL - KATA CADETI 6-4 KYU
  8. BACALU GEORGE - KATA CADETI 6-4 KYU
  9. DRAGOI ION - KATA CADETI 6-4 KYU
  10. DRAGOI ION -KATA MINICADETI 5 KYU -DAN
  11. BACALU ANDREI -KATA MINICADETI 5 KYU -DAN
  12. POTERAS LUCA -KATA MINICADETI 5 KYU -DAN

LOCUL 2- MEDALIATI  CU ARGINT

  1. BACALU ANDREI  -KATA MINICADETI 5 KYU -DAN MIXT
  2. DRAGOI ION -KATA MINICADETI 5 KYU -DAN MIXT
  3. OLTEANU DARIA -KATA MINICADETI 5 KYU -DAN MIXT

LOCUL 3 - MEDALIATI CU BRONZ

  1. HURGHEA DAN - KATA JUNIORI 9-4 KYU
  2. POMIRLENU SEBASTIAN - KATA JUNIORI 9-4 KYU
  3. BUSTEAGA DIANA - KATA JUNIORI 9-4 KYU
  4. BUSTEAGA DIANA - KUMITE JUNIORI -52 KG
  5. POLGAR EMILIA - KUMITE JUNIORI -52 KG
  6. GAL IZABELA - KUMITE JUNIORI -52 KG
  7. MAFTEI GABRIEL - KUMITE CADETI +50 KG
  8. MAFTEI GABRIEL - KATA CADETI 3 KYU DAN
  9. DOROFTEI ROBERT - KATA CADETI 3 KYU DAN
  10. DOROFTEI ROBERT - KUMITE CADETI +50 KG
  11. BACALU ANDREI - KATA CADETI 3 KYU DAN
  12. BESELAGA MARCEL - KUMITE CADETI +50 KG
  13. OLTEANU DARIA - KATA MINICADETI 5 KYU DAN
  14. DUMITRU CATALINA - KATA MINICADETI 5 KYU DAN
  15. AROSOAE  DARIA - KATA MINICADETI 5 KYU DAN