olaru wukfPrima ediție a Campionatului European de Karate a debutat în această dimineață la Sala Sporturilor din Constanța.Peste 1.300 de copii practicanți ai artelor marțiale au defilat ieri, la ora 19.00, pe bulevardul Tomis, de la Spitalul Județean până la Sala Sporturilor, în cadrul ceremoniei de inaugurare a Campionatului European de Karate pentru juniori. Pe tot parcursul traseului, karatiștii participanți la competiție au fost însoțiți de Fanfara Marinei Militare.

În Sala Sporturilor, imnul României a fost interpretat de către soprana Daniela Vlădescu, directorul Teatrului „Oleg Danovski“.Este primul campionat european pentru copii, cadeţi şi juniori. Datorită acestui eveniment, atenția celorlalte federaţii este concentrată asupra noastră. Să facem o competiţie foarte bună, să dăm un exemplu de organizare“, a declarat Osvaldo Messias, preşedintele World Union of Karate-Do Federations (WUKF).

Dansuri și demonstrații de arte marțiale
Tot în cadrul ceremoniei de deschidere, preşedintele Federaţiei Române de Karate (FRK), Liviu Crişan a înmânat plachete omagiale persoanelor și reprezentanților de instituții care au sprijinit orghanizarea Campionatului de Karate. „Este o mare bucurie pentru noi că am reușit să aducem acest eveniment la Constanța“, a spus președintele FRK.
Viceprimarul Constanței, Decebal Făgădau le-a urat mult succes competitorilor, după care participanții au intrat în tribune pentru a asista la un program artistic. Astfel, pe terenul Sălii Sporturilor au intrat pe rând Taraful de Muzică Populară din cadrul Palatului Copiilor Constanța, Ansamblul de Dansuri Tătăreşti „Karadeniz“, ansamblul „Româncuţa“ din Cumpăna, ansamblul comunităţii elene „Elpis“ și o interpretare muzicală susținută de sportiva Laura Popescu de la CS Karate „Dinamic“ Constanţa.

De asemenea, din cadrul festiviății de deschidere nu au lipsit momente coregrafice oferite de elevii cluburilor de arte marțiale şi demonstraţii de karate susținute de maeștrii. Kando Shibamori (8 DAN), Leslie Safar (9 DAN) şi Mihai Hanga (5 DAN). Invitat special în cadrul ceremoniei a fost multipla medaliată cu aur la atletism, Doina Melinte, care în această vară a fost numită în funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Tineretului și Sportului.
Campionatul European de Karate pentru copii, cadeți și juniori este organizat de Federaţia Română de Karate şi Clubul Sportiv Karate „Dinamic“. Sportivii participanţi vin din 50 de ţări, iar România este reprezentată de aproape 200 de sportivi, aceştia urmând să fie desemnaţi în urma ultimei etape de pregătire. Din județul Constanţa sunt înscriși în competiție 100 de tineri. Concursul a început în această dimineață, la ora 9.00, cu întrecerile pentru copii și cadeți.

001 - KATA - CHILDREN - A - ALL STYLES - MALE - WHITE TO ORANGE

Place Name Federation

1 st Place MAXIMOV ALEXANDER RKC - RUSSIA

2 st Place SZTAN DARIUS FRK - ROMANIA

3 st Place CATIC DORDE SKA - BOSNIA

4 st Place ZHYLICH ANDREI BFSK - BELARUS

002 - KATA - CHILDREN - B - ALL STYLES - MALE - WHITE TO ORANGE

Place Name Federation

1 st Place POKHOMOV ALEXANDER RKC - RUSSIA

2 st Place DOBRIJEVIC IVAN VKU - SERBIA

3 st Place BAJUK ROBERT VKU - SERBIA

4 st Place STANISIC DUSAN VKU - SERBIA

003 - KATA - CHILDREN - C - ALL STYLES - MALE - WHITE TO ORANGE

Place Name Federation

1 st Place SHYSHKO ULADZISLAU SKB - BELARUS

2 st Place DZUVIC MARKO SKA - BOSNIA

3 st Place SZAKACS LORAND FRK - ROMANIA

4 st Place BELLINAZZO MARCO FEKAM - ITALY

004 - KATA - CHILDREN - D - ALL STYLES - MALE - WHITE TO ORANGE

Place Name Federation

1 st Place STEVANOVIC IGOR SKA - BOSNIA

2 st Place KOVACEVIC TONI VKU - SERBIA

3 st Place CSUBIRKAI FLUIERAS MARCO FRK - ROMANIA

4 st Place TRIFKOVIC MIRJAN SKA - BOSNIA

005 - KATA - CHILDREN - A - ALL STYLES - MALE - GREEN TO BLACK

Place Name Federation

1 st Place IACOMI ANDREI FRK - ROMANIA

2 st Place VUKOVIC LUKA SKA - BOSNIA

3 st Place BEZREBRYY SERGIY JFU - UKRAINE

4 st Place GALAN RAMI FRK - ROMANIA

007 - KATA - CHILDREN - C - ALL STYLES - MALE - GREEN TO PURPLE

Place Name Federation

1 st Place BUTEREZ ALEXANDRU FRK - ROMANIA

2 st Place GUSEYNOV GABIB RKC - RUSSIA

3 st Place ADAMSKI WIKTOR PFKS - POLAND

4 st Place ANDRE FELICIO AKPMA - PORTUGAL

008 - KATA - CHILDREN - D - ALL STYLES - MALE - GREEN TO PURPLE

Place Name Federation

1 st Place KOZYREV MATVEY RKC - RUSSIA

2 st Place EROKHIN ILIYA RKC - RUSSIA

3 st Place PAPRUHA VALERII SKB - BELARUS

4 st Place RADOI ADRIAN FRK - ROMANIA

009 - KATA - CHILDREN - B - ALL STYLES - MALE - BROWN TO BLACK

Place Name Federation

1 st Place TKACHUK STANISLAV RKC - RUSSIA

2 st Place MASAYLOV ALEXANDER RKC - RUSSIA

3 st Place PANESCU DORIN FRK - ROMANIA

4 st Place RYBIN VASILY TKS - RUSSIA

011 - KATA - CHILDREN - D - ALL STYLES - MALE - BROWN TO BLACK

Place Name Federation

2 st Place OFITSEROV ILEA RKC - RUSSIA

3 st Place MOLDOVAN ARTEM JFU - UKRAINE

4 st Place CIARAN MILLER SKU - ENGLAND

079 - KUMITE - CHILDREN - A - SHOBU NIHON - MALE - WHITE TO ORANGE

Place Name Federation

1 st Place DRIGIN SERGIY JFU - UKRAINE

2 st Place STSELMASHUK DZIANIS SKB - BELARUS

3 st Place ZHYLICH ANDREI BFSK - BELARUS

3 st Place KUN BERTOLD HWKO - HUNGARY

080 - KUMITE - CHILDREN - B - SHOBU NIHON - MALE - WHITE TO ORANGE

Place Name Federation

1 st Place VOICA VLAD FRK - ROMANIA

2 st Place JUDIN MAXIM RKC - RUSSIA

3 st Place HUREYEU ALIAKSEI SKB - BELARUS

3 st Place MANAKOV GRISHA RKC - RUSSIA

081 - KUMITE - CHILDREN - C - SHOBU NIHON - MALE - WHITE TO ORANGE

Place Name Federation

1 st Place SHURYNAU MIKITA SKB - BELARUS

2 st Place KISEL ILYA SKB - BELARUS

3 st Place ALEXA RAUL FRK - ROMANIA

3 st Place BOBEA ALEXANDRU PAVEL FRK - ROMANIA

082 - KUMITE - CHILDREN - D - SHOBU NIHON - MALE - WHITE TO ORANGE

Place Name Federation

1 st Place PASCA DANIEL FRK - ROMANIA

2 st Place WILFRIED POIRETTE AFKA - FRANCE

3 st Place JOVANOVIC LUKA SKA - BOSNIA

3 st Place MIHAJLOVIC JOVAN SKA - BOSNIA

083 - KUMITE - CHILDREN - A - SHOBU NIHON - MALE - GREEN TO BLACK

Place Name Federation

1 st Place YERYOMIN KYRYLO JFU - UKRAINE

2 st Place BEZREBRYY SERGIY JFU - UKRAINE

084 - KUMITE - CHILDREN - B - SHOBU NIHON - MALE - GREEN TO PURPLE

Place: CONSTANTA - ROMANIA

1 st Place MAMEDOV MAKHAR JFU - UKRAINE

2 st Place ALIAKSANDRAU ULADZIMIR SKB - BELARUS

3 st Place ELOD MATE HWKO - HUNGARY

3 st Place MAKEI MAKSIM BFSK - BELARUS

085 - KUMITE - CHILDREN - C - SHOBU NIHON - MALE - GREEN TO PURPLE

Place Name Federation

1 st Place ADAMSKI WIKTOR PFKS - POLAND

2 st Place ZAHA RAUL FRK - ROMANIA

3 st Place MARHEVICH ANTON SKB - BELARUS

3 st Place GUSEYNOV GABIB RKC - RUSSIA

086 - KUMITE - CHILDREN - D - SHOBU NIHON - MALE - GREEN TO PURPLE

Place Name Federation

1 st Place APRELENKO NIKITA JFU - UKRAINE

2 st Place SZAKACS ROBERT FRK - ROMANIA

3 st Place KASHKOV ALEXEY RKC - RUSSIA

3 st Place ZABLOTSKIY DANIJIL RKC - RUSSIA

087 - KUMITE - CHILDREN - B - SHOBU NIHON - MALE - BROWN TO BLACK

Place Name Federation

1 st Place MASAYLOV ALEXANDER RKC - RUSSIA

2 st Place PANESCU DORIN FRK - ROMANIA

3 st Place OLARU ALIN NICOLAE FRK – ROMANIA JKA Brasov

3 st Place GORELIK LEONID RKC - RUSSIA

088 - KUMITE - CHILDREN - C - SHOBU NIHON - MALE - BROWN TO BLACK

Place Name Federation

1 st Place KORINNYY YURIY JFU - UKRAINE

2 st Place SHUVAEV MIKHAIL RKC - RUSSIA

3 st Place DANIEL NAGY AJKA - HUNGARY

3 st Place MARCELL KOVACS AJKA - HUNGARY

089 - KUMITE - CHILDREN - D - SHOBU NIHON - MALE - BROWN TO BLACK

Place Name Federation

1 st Place NICIC DEJAN VKU - SERBIA

2 st Place CHARLIE COLLINS SHIKON-ENGLAND

3 st Place ZINOVSKYY VOLODYMYR JFU - UKRAINE
3 st Place RUBTSOV ALEXANDER RKC - RUSSIA